In de rubriek 'Het jaar geboekt' (zie tabblad bovenaan) houd ik bij wat ik gedurende het lopende jaar per maand bij elkaar verzamel. Na afloop van de maand verplaats ik de lijst met aanwinsten naar de startpagina c.q. homepage en geef ik 'de cijfers'. In de rubriek blijven de voorgaande maand(en) als hyperlink aanwezig. Raadpleeg dus regelmatig de nieuwe rubriek om te zien of er aanwinsten zijn bijgekomen (of wacht op het maandoverzicht).
Mei 2025; de cijfers...
Totaal aantal objecten: 9.
Gekocht: 8.
Gekregen: 1.
Totaal uitgegeven: € 332,75 euro (incl. verzendkosten).
Gedeeld door 8 is gemiddeld: € 41,59 euro per object.
Via kringloopwinkel: 5 (1, 2, 3, 4, 5).
Via Bubb Kuyper: 3 (7, 7.a., 8).
Modern: 6 (1, 2, 3, 4, 5, 6).
Old & rare: 3 (7, 7.a., 8).
Mei 2025: de aanwinsten...
Bij mijn lokale kringloop kocht ik deze maand 5 boeken (1, 2, 3, 4 en 5) voor in totaal € 14,50 euro.
1. L. Debaene: "De Nederlandse volksboeken. Ontstaan en geschiedenis van de Nederlandse prozaromans, gedrukt tussen 1475 en 1540" (Hulst, 1977).
2. B. Theune-Grosskopf e.a.: "
Troia - Traum und wirklichkeit" (Stuttgart, 2001). Uitbundig geïllustreerd gebonden boek (bijna 500 pagina's) dat verscheen bij de gelijknamige grote tentoonstelling georganiseerd door het Archäologisches Landesmuseum Baden-Württemberg (Duitsland). De geschiedenis rondom Troje, het verhaal van Homerus en de diverse opgravingen die er plaatsvonden, te beginnen met Schliemann, heb ik altijd erg boeiend gevonden. Ik schreef er lang geleden al eens over in: "
Vertel Muze, vertel...".

3. M. Mathijsen: "Nederlandse literatuur in de romantiek 1820-1889" (Nijmegen, 2004). Van Mathijsen had ik al: "De gemaskerde eeuw", "'Historiezucht. De obsessie met het verleden in de negentiende eeuw", en: "L. De lezer van de 19de eeuw". Deze uiterst toegankelijke geschreven overzichten over de 19de eeuwse Nederlandse literatuur en - leescultuur geven naar mijn mening de beste en meest uitvoerige informatie op dit gebied. Overigens vind ik haar biografieën (zoals: "Jacob van Lennep. een bezielde schavuit", die ook in mijn bibliotheek staat) een stuk minder sterk.
4. J. Thijssen: "'Leerzaame prentjens voor de jeugd'. Schoolprenten van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" (Utrecht, 2009).
5. M. Carasso-Kok (red.): "
Het Gein. Levensloop van een rivier" (Abcoude, 1998). Interessante en uitbundig geïllustreerde geschiedenis van dit riviertje tussen Abcoude en Driemond, op de grens van Amstelland, voor mijn collectie lokale geschiedenis.
6. "Jaarboek van het Nederlands Genootschap van Bibliofielen 2024" (Amsterdam, 2025). Nummer XXXII. Als lid (en redactielid) ontving ik twee exemplaren.
Op de meiveiling van Bubb Kuyper in Haarlem werden de volgende kavels (7, 7.a. en 8) voor mij afgehamerd voor in totaal € 318,25 euro (incl. veilingkosten).
7. H.F. Heussen: "Batavia sacra, of Kerkelyke Historie en oudheden van Batavia..." (Antwerpen, 1715-1716). Drie delen met heraldische afbeeldingen en talrijke portretten waarvan enkele uitvouwbaar.
Met het daarbij vrijwel altijd ontbrekende aanhangsel, dat bijna dertig jaar later verscheen:
7.a. A. Drakenborch "Aanhangsel op de Kerkelyke Oudheden van Nederland..." (Utrecht, 1744). De vier delen uniform gebonden in leren banden met goud gestempelde ruggen en rode titelschildjes. In alle vier het ex-libris van mr. W.C. Baert de Waarde. Kavel 3483, hamerprijs € 210,- euro.
8. J.D. van Leeuwen (red.): "Auctoris incerti Chronicon Tielense, sive majoris chronici pars ultima et maxime notabilis" (Utrecht, 1789). Twee delen in één volume doorlopend genummerd (616 blz. incl. register), gebonden in een halfleren band. Eerste uitgave van de Tielse kroniek waarvan ik de laatst verschenen moderne uitgave in februari van dit jaar kocht (zie mijn aanwinstenoverzicht, nummer 6). Op de titelpagina een inscriptie waaruit blijkt dat het boek werd aangeboden aan mr. Herman Dijckmeester (1736-1804), schepen en later burgemeester van Tiel. Kavel 3650, hamerprijs € 40,- euro.